Székelyhid

Érmellék-- Bihar megye

"Egészség = teljes testi, szellemi, és szociális jólét állapota, illetve ezek fenntartása"

Ha nem rendelkezel mindhárom tényezővel, akkor sajnos nem vagy egészséges.

Miért? Egyetértesz velem abban,hogy ha valamelyik nincs meg akkor a többi sem teljes?

Pl.:
-ha hónapról hónapra élsz vagy akár napról napra és mindig kártyáznod kell a csekkekkel,hogy melyiket fizesd be előbb, akkor stresszes vagy és nem érzed túl jól magad testileg? Gyomorgörcs, fejfájás stb.

Ha egyetértesz velem,annak nagyon örülök. Ha változtatni akarsz az életeden, mert nem rendelkezel mindhárom tényezővel, megnyugtatlak, van megoldás.


Jó tanácsok:


Dohányzás, magas vérnyomás, magas vérzsír (koleszterin) szint, mozgásszegény élet, elhízás, cukorbetegség, mind olyan kockázati tényezők, melyek növelik a szív-koszorúérbetegség (angina, szívinfarktus) kialakulásának esélyét. A kockázati tényezők csökkentése érdekében a Magyar Nemzeti Szívalapítvány azt javasolja Önnek, hogy...


Ne dohányozz!
A dohányzás az egészséget veszélyeztető tényezők közül a legegyszerűbben elkerülhető. Fontos kiemelni, hogy a passzív dohányzás, azaz a mások által kibocsátott füst belélegzése is növeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Amennyiben Ön vagy családtagja dohányzik, segítséget kérhet a leszokáshoz (Telefon: 06-40-200-493). A dohányzás elhagyását követően már egy év elteltével a szív-érrendszeri betegségek kockázata felére csökken!


Rendszeresen ellenőrizze vérnyomását!
Magasvérnyomásnak a folyamatosan fennálló 140/90 Hgmm feletti vérnyomásértékeket nevezzük, mely a szívet keményebb munkára készteti, illetve az érrendszer súlyos károsodását idézi elő. Orvosával rendszeresen ellenőrizzék a vérnyomását, mert a jól beállított vérnyomás megelőzi a szövődmények kialakulását. Emellett ügyeljen étrendjére is: kerülje a magas só- és zsírtartalmú ételeket, fogyasszon több gyümölcsöt és zöldséget.


Győződjön meg arról, hogy tápláléka alacsony zsírtartalmú és koleszterinben szegény!
Minden esetben győződjön meg arról, hogy tápláléka alacsony zsírtartalmú. Az elfogyasztott teljes kalória mennyiségből 10 százalék alatt maradjon telített zsírsavak bevitele. Az állati zsiradékok eredményeznek leginkább magas koleszterinszintet. A megemelkedett koleszterin előbb-utóbb lerakódik az erek falában és érszűkületet okoz. Ne felejtse el koleszterinszintjét ellenőriztetni legalább ötévente! Rendszeres mozgással, diétával csökkenthető a szervezet vérzsír-szintje.


Mozogjon többet, legyen aktív fizikailag!
Napi 30-60 perc mozgás már elegendő ahhoz, hogy a mozgásszegénységet mint kockázati tényezőt kiiktassuk az életünkből. Ez lehet séta, futás, kerékpározás, úszás, teniszezés, futball stb. Ha komoly súlytöbblete van, vagy elmúlt 50 éves, akkor az aktivitás fokozása előtt ellenőriztesse magát kezelőorvosával. Nem szükséges atlétaként élnie életét, az olyan egyszerű mozgásformák, mint a séta, a kertészkedés, a házimunka, vagy a tánc is segítenek.


Tartsa meg ideális testsúlyát!
A felesleges kilók megsokszorozzák a szívbetegség és az agyvérzés kockázatát. Túlsúlyosaknál nagyobb a magasvérnyomás- és cukorbetegség kialakulásának veszélye. Figyeljen rá, hogy mennyi kalóriát fogyaszt, és ügyeljen a zsír- és koleszterinbevitelre is. Mérje meg derékbőségét és számítsa ki testtömegindexét! A derékbőséget közvetlenül a köldök feletti vonalban kell lemérni, férfiaknál 94 cm, nőknél 80 cm feletti érték veszélyeztettséget jelent. A testtömegindexet pedig a következőképpen tudja kiszámítani: testtömeg (kg)/magasság méterben mért négyzete (m2). Amennyiben a kapott érték 20-25 közé esik, az Ön testsúlya normális, ha ennél nagyobb, túlsúlyról beszélünk. Ne feledje, hogy az elhízás a második legfontosabb megelőzhető rizikófaktor a dohányzás után!


Rendszeresen látogassa kezelőorvosát!
Amennyiben Ön cukorbeteg vagy más egészségügyi problémája van, akkor pontosan kövesse orvosa tanácsait, előírásait, hogy csökkentse a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.


Jó szívű életmód- tanácsok

Étkezés
Növelje a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztását.
Csökkentse cukor- és sófogyasztását, például kevés édességet, üdítőitalt, chips-et és ropit fogyasszon, kevesebb sót használjon a főzéshez.
Kevés zsiradékot fogyasszon, és a telített zsírsavat tartalmazó vajat helyettesítse telítetlen zsírsavat tartalmazó margarinkészítményekkel. Ne fogyasszon transz-zsírsavakat, azaz hidrogénezett növényi olajakat tartalmazó élelmiszereket, mert azok különösen károsak a szívre.
Gyermekének jót tesz, ha minél hosszabb ideig szoptatja.
Olyan ételeket készítsen, amelyek kiegyensúlyozottak és gazdag tápértékűek, például teljes őrlésű gabonából, sovány húsokból és halból. Olajban sütés helyett párolja, grillezze vagy hirtelen süsse az ételeket.
Ne édességgel vagy más egészségtelen étellel jutalmazza gyermekét - gyümölcsöt vagy olajos magvakat adjon inkább, vagy a jutalom olyan egészséges tevékenység, vidámság legyen, amit gyermeke élvez.
Mozgás
Gyermekének minden nap legalább 60 perc olyan mozgásra van szüksége, amely megnöveli a pulzusszámát. Teremtse meg a lehetőségét, hogy többet mozogjon, és ösztönözze a rendszeres sportolásra.
Ön is tegye a mozgást élete mindennapos részévé. Naponta legalább 30 perces olyan testmozgásra van szüksége egészsége érdekében, amely emeli a pulzusszámát.
Próbáljon meg példát mutatni gyermekének az aktív életvitelben.
Gyakrabban sportoljon az egész család, és vegyenek részt olyan mozgásprogramokban, amelyet mindannyian szeretnek.
Csökkentse a TV nézést és a számítógépes játékokat olyan hobbik ösztönzésével, amelyek több mozgást igényelnek.
Nézze meg táblázatunkban, hogy a különböző mozgásformákkal mennyi kalória égethető el.
Dohányzás
Amennyiben dohányzik, próbálja meg abbahagyni, vagy ne dohányozzon gyermeke jelenlétében, hadd éljen dohányfüstmentes környezetben. Tudta, hogy egészségügyi szakember támogatásával jelentősen könnyebb abbahagyni a dohányzást?
Beszélje meg gyermekével a dohányzás egészségre gyakorolt káros hatását, mielőtt még dohányozni kezdene, vagy amikor észreveszi, hogy elkezdett cigarettázni. Figyelmeztesse, hogy ne higgyen a dohánygyárak reklámjainak.

Egy kis segítség ahhoz, hogy elindulj a helyes táplálkozás útján....

Sajnos manapság csak mennyiségileg táplálkozunk, minőségileg nem.
A túlzott vegyszerezés, a monokultúrák, a gyorséttermek, a rohanó életmód miatt nem tudunk minőségileg olyan táplálékot juttatni a szervezetünkbe, melyekben a megfelelő mennyiségben találhatók meg a vitaminok, ásványi anyagok, a szervezet számára szükséges tápanyagok. Ebből következik a sok betegség, ami kínoz minket nap mint nap, mivel a legtöbb betegség valaminek a hiányából alakul ki.
Tehát nem ártana valamiből pótolnunk a szervezet számára szükséges tápanyagokat. Manapság rengetegféle táplálékkiegészítőt találunk a piacon, azonban érdemes meggondolni melyikkel próbálkozunk. A lényeg,hogy csakis természetes legyen! Hiába viszünk be a szervezetünkbe szervetlen, szintetikus anyagokat, azokat a szervezet nem tudja hasznosítani és inkább ártunk vele mint használunk. Amelyikre rá van írva,hogy "kérdezze meg...." az gyanús.
A kevés folyadékfogyasztás, a szénsavas üdítőitalok fogyasztása nagyban hozzájárul a csontritkulás, az ízületi problémák kialakulásához. Miért? Mert a szervezeted 70%-a víz. Ha nem kap elegendő folyadékot a szervezet, onnan veszi el,ahol van. Aztán lassan az ízületek között sem lesz.
A szénsav pedig megköti a kalciumot, így az nem tud beépülni a csontokba. Lehet,hogy ez az oka a fiatalkori (gyermek) csontritkulásnak?
Fogyasztasz naponta 2,5-3l vizet?
Ha nem,akkor ideje ráhangolódnod, hogy fogj egy másfél literes palackot,megtöltsd szénsavmentes ásványvízzel és megidd kb. 4óráig, utána pedig jöhet a 2. palack! Hajrá!

Hallottál már olyanról, hogy olyan problémája van valakinek,hogy eszik valamit, nem sokra rá pedig már ki is jön belőle? Vagy olyanról, hogy akármennyire is szeretne nem tud hízni, pedig nagyon sokat eszik?
Ha igen,akkor gondolj arra,hogy ott felszívódási problémák lehetnek. Miből adódik?
Abból a több kg E-betűből, színezékből, tartósítószerből, műanyagból, amit megeszünk. A gyomrunkban találhatók úgynevezett bélbolyhok, amelyek a táplálék felszívódásáért, illetve annak a továbbjuttatásáért felelősek.
A sok fent említett anyag a bélbolyhokra tapad, köztük lerakódik. (úgy képzeld el, mint a fésűt, aminek a fogai között ha nem tisztítod ki előbb-utóbb felgyülemlik a kosz) Ha eltömődnek, akkor nem tudnak működni, a tápanyagok felszívódása lassul vagy leáll. Hatalmas problémákat tud okozni. Ilyen pl. a Crohn betegség is. Sajnos a sok vegyianyag bevitelét manapság nagyon nehezen tudjuk megakadályozni, vagy leginkább sehogy, ezért foglalkoznunk kell azzal, hogy a szervezetünket néha kipucoljuk.
A bélbolyhokat meg kell tisztítanunk évente legalább 3-szor 4-szer.
A másik probléma az antibiotikumok.Szedsz antibiotikumot? Nem? Biztos vagy benne? Eszel húst? Ha igen,akkor sajnos fogyasztasz...az antibiotikum pedig kiöli a szervezetből a káros baktériumokat, de a jókat is, mert nem intelligens, hogy kiválogassa melyik jó és melyik rossz. Ha nincsenek jó baktériumaink, a bélflóra, hüvelyflóra egyensúly felbomlik és emésztési, nőgyógyászati problémákhoz vezethet. Ezért a jó baktériumokat pótolnunk kell. Mivel tudjuk pótolni? Pl. élőflórás kefirrel, joghurttal, de sajnos ezek sem elegek hozzá. Kaphatók jó úgynevezett probiotikum készítmények,amivel megtehetjk. Azonban itt is figyeljünk,hogy milyet veszünk. A legtöbbet a gyomorsav lebontja és így nem jut el a beleinkbe,ahol szükség van rájuk. Tehát lehetőleg olyat vegyünk, aminél ezt a problémát duplafalú probiotikum készítésével kiküszöbölték.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 2
Heti: 14
Havi: 14
Össz.: 15 619

Látogatottság növelés
Oldal: Egészség
Székelyhid - © 2008 - 2024 - szekelyhid.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »